in

Wells Fargo Center’da MVP Gecesi

MVP Ödülünün İki Büyük Adayı Karşı Karşıya

MVP ödülü finalistleri dün itibariyle belli oldular ve çoğu kişi için adaylar pek de sürpriz değil. İki MVP ödüllü Giannis Antetokounmpo listede yer aldı, bu sezonun MVP yarışının en çok tartışılan iki adayı Joel Embiid ve Nikola Jokic de. Sixers maçlarını 2017-18 sezonundan beri takip ediyorum. O zamandan bu zamana, Kamerunlu basketbolcu Joel Embiid’in gelişimini izlemek bana bir hayli keyif verdi. Ta üçlük çizgisinin arkasından, en uzun süren jump-fake’e sahip olan oyuncudan, NBA efsanesi Kobe Bryant’a benzeyen fadeaway’i geliştiren oyuncuya evriliş sürecinde Joel Embiid bir hayli yol kat etti. Üstüne üstlük Embiid basketbola 15 yaşında başladı. Gainsville, Florida’daki The Rock School’un yedek basketbol takımında en yaşlı oyuncuydu. Şimdi ise Embiid 5 kez All Star, 3 kez NBA en iyi ikinci beşi üyesi ve 3 kez de yılın savunma takımı üyesi.

Buna oldukça benzer bir hikaye de Embiid’in MVP yarışındaki rakibi, Sırp Nikola Jokic’ten geliyor. Embiid’in memleketi olan ve Roger Milla, Samuel Eto’o ve Rigobert Song gibi meşhur oyuncular sayesinde futbolun daha popüler spor olduğu Kamerun’un aksine Jokic, basketbolun kral olduğu bir coğrafyadan geliyor: Balkanlar. Daha da açık olmak gerekirse, eski Yugoslavya’nın bir parçası Sırbistan’dan geliyor. Rahmetli Drazen Petroviç, Toni Kukoç, Vlade Divaç ve Peja Stojakoviç gibi oyuncuları çıkaran bir coğrafya olduğu düşünüldüğünde Jokic’in de böyle bir arka plana sahip olması çok sürpriz değil. Ama pek tabii ki işin aslı çok daha derin. Barclays Center’daki 2014 Draft’ı gecesinde gözler kolej basketbolu yıldızları Andre Wiggins, Jabari Parker, Julius Randle ve Joel Embiid’in üzerindeydi. Jokic, ismini 41. sıra seçimine kadar duymayacaktı. ESPN yayını Jokic seçildiğinde reklam arasındaydı. Daha açık konuşmak gerekirse, bir “Taco Bell” reklamıydı. Daha da açık konuşmak gerekirse, bir Quesarito tanıtımıydı. O andan sekiz yıl ileri gittiğimizde ise Jokic şu anda bir kez MVP, dört kez All Star ve üç kez de NBA en iyi beşlerine seçilmiş bir basketbolcu.

NBA dünya çapındaki en iyi basketbol ligi olarak biliniyor. Dünya çapındaki tanınırlığını sağlayan etmenlerden biri süper yıldızları ve 2022 senesinde de, bunlardan en göz önünde bulunanları Joel Embiid ve Nikola Jokic. Taraftarları, medyayı ve hemen hemen herkesi ekran başına kilitlenmesinden dolayı böylesine iki oyuncunun karşı karşıya gelmesi herkesin bayıldığı bir olay. Ama bazen olaylar ve şartlardan, ki bu sefer küresel bir salgından ötürü bu iki yıldız bir türlü karşı karşıya gelemediler. 10 Aralık 2019’dan beri bu ikili ilk kez 14 Mart’ta karşı karşıya geldiler. Bu sezonki ilk karşılaşmayı Embiid COVID pozitif teşhisi ile kaçırmak durumunda kalmıştı. Ama bu sefer şartlar müsaitti ve NBA’in iki devi, maça hazırlardı.
76ers ve Nuggets ortaya bir savaş koydular. İlk yarının sonunda ev sahibi takım 58-53 öndeydi. Maçın geri kalanının kaderi ise son anlarda çizilecekti; Nuggets’ın Delaware’li çaylağı Nah’Shon Lee “Bones” Hyland sayesinde. Bones üç sayı çizgisinden 4-9 isabetle oynarken 21 sayı bulurken, bu sayıların 12’si son çeyrekte geldi – hepsini de bench’ten gelerek kaydetti. Geçen senenin MVP’si 22 sayı 13 ribaund ile double double yaparken Embiid, saha içinden 11-20 isabetle 34 sayı kaydetti.

Maçın bitiş anını takiben, pek tabii ki, muhabirler, yazarlar, taraftarlar ve gezegendeki tüm basketbolseverlerin aklındaki soru, bu iki MVP adayının birbirleri hakkındaki düşünceleriydi. Jokic’in, konu Embiid olunca ağzından dökülen kelimelerin hepsi övgü doluydu: “Ligdeki en iyi oyuncularla oynamayı severim. O muhteşem bir oyuncu. Onun gibi, ligin en iyileri ile aynı parkeyi paylaşmaktan büyük zevk alıyorum.” Embiid Jokic hakkında konuştuğunda ise saygının karşılıklı olduğu açıktı: “Bu oyunun en iyilerine karşı oynamayı seviyorum. Bu en iyinin ise bir başka uzun olması beni mutlu ediyor. Yapabildiği şeyler… O tam bir canavar. Onu izlemeyi seviyorum.”
Hangi oyuncunun MVP ödülünü hak ettiği, ödülün verilmesinden önce ve ödül verildikten sonra artarak devam edecek. Şu anda, kazananın kim olacağını kimse bilmiyor. Ama şunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz ki hem Jokic’in, hem de Embiid’in, onları daha özel oyuncular haline getiren kendilerine has hikayeleri var. O yüzden de MVP’nin kim olduğundan bağımsız olarak, bu oyunculara karşı negatif bir bakış açısına sahip olmaktansa, ikisini de bolca takdir etmek en iyisi.
Yazar Detayları
Sergen Kumaş – Insider @HerŞeyNBA

What do you think?