in ,

BEĞENDİMBEĞENDİM YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Yapmazsam Olmaz: En Garip Oyuncu Ritüelleri!

Hepsi Birbirinden Garip Ritüeller

En Şaşırtıcı Maç Öncesi Ritüelleri

“Yapmazsam inanılmaz kötü hissederim, işlerim hayatta rast gitmez” dediğiniz takıntılarınız illa ki vardır. Kendimden örnek vereyim: Çayı karıştırdıktan sonra çay kaşığını bardağa 3, 9, 27, 81… şeklinde giden sayılarla vurmazsam çayımı içemem. Seyahatlerimde, varacağım yerde yatağa uzana kadar yemek yemem. Evden çıkarken mutlaka, sırasıyla sağ bacağıma, sol bacağıma ve sağ kalçama vurarak, sağ ayakla çıkarım. Düşünün, benim gibi alelade ve herhangi bir kayda değer özelliği olmayan bir bireyin bile, işlerinin rast gitmesi için bu kadar çok ritüeli varsa; yılda yeri geldiğinde neredeyse 100 maç oynayan NBA oyuncularının ne derece ilginç ritüelleri vardır. Yargılamıyorum, yanlış anlaşılmasın, yılda 100 maça çıkarken kendinizi iyi hissetmek en büyük ön şart. Fakat bazı maç öncesi ritüeller, diğer tüm örneklerinden çok farklı be çok acayip. Şimdi gelin sizinle, NBA oyuncularının en ilginç maç öncesi ritüellerini inceleyelim.

Michael Jordan – Tebeşir Tozu (1)

[embedyt] https://youtu.be/-f3aiIFXN2I[/embedyt]

Çoğu genç basketbol severin bilmediği bir gerçek var: Orijinal tebeşir tozu şovu Majesteleri’ne ait! Jordan’ın her maçtan önce ellerine tebeşir tozu döküp, saçılan tozları maçı yayınlayan ekibin yüzüne doğru saçması Bulls maçlarının vaz geçilmez görüntüsüydü. Hatta bir noktadan sonra bu ritüel öylesine ortak bir eğlence haline geldi ki maç yayıncıları Jordan’ın tozlarından korunmak için şakayla karışık olarak ameliyat maskesi, gaz maskesi ve şemsiye gibi nesneler kullanmaya başladılar.

LeBron James – Tebeşir Tozu (2)

[embedyt] https://youtu.be/7rnDJvd419Y[/embedyt]

Neden tebeşir tozu (2)? Çünkü aslını yaşatan bir uygulama. Üzgünüm Z kuşağı! Jordan’ın aksine LeBron, ellerine döktüğü tebeşir tozunu havaya saçmayı tercih ediyordu. Neden? Bilemiyorum. İlk Cleveland macerasında kendine yer edinen bu ritüel, Miami yıllarında son bulmuştu. İlginçtir, LeBron Cavs’a geri döndüğünde bu ritüeli tekrar etmesi konusunda öylesine bir baskı oluştu ki, Cavs taraftarları arasında yapılan bir anket sonucu ritüelin devam etmesine karar verildi. Tabii ki. Emriniz olur.

Shaq – İnsan Bowling’i

[embedyt] https://youtu.be/WTxGmqdntwo[/embedyt]

Shaq’ın Suns ile geçirdiği sürede, her maç öncesi uyguladığı bir ritüeldi. Bu ritüelde Shaq, 4-5 takım arkadaşını soyunma odasında aynı bowling kukaları gibi dizer, sonra onlara doğru bir top atar gibi yapar, takım arkadaşları da yere düşerdi. Bir örneğini canlı izlemişliğimiz mevcut aslında, 2009 All Star maçı, hatırladınız mı?

Charles Oakley – Spike Lee

Charles Oakley’nin inanılmaz bir sevgi beslediği bir Knicks hayranı mevcuttu: Spike Lee. O kadar ki, her maç öncesinde Oakley, topu Lee’ye atar, Lee topu büyük bir dikkatle inceler ve topu tekrar Oakley’e atardı. Bir kaç yıl boyunca süren bu ritüelde ise akıllarda tek bir soru beliriyordu: Daha meşhur isim Spike Lee olduğuna göre, aslında bu Lee’nin mi maç öncesi ritüeliydi? ***X-Files müziği girer***

Dwyane Wade – Pota Ritüeli

[embedyt] https://youtu.be/wsM6cLka-xE[/embedyt]

Dwyane Wade en azından, bu ritüeli Vince Carter’dan aldığını belirtecek kadar dürüst. Pek tabii ki bu ritüele Wade’in eklediği bir çok unsur vardı: Forma numarası 3 olduğu için, kendisini potaya 3 kez çeker ve büyük annesinin hatırasını anmak adına potaya bir öpücük kondururdu. Tekrar ediyorum, sorgulamıyorum ama pota öpüp babaanne yâd etmek?

Danny Green – “Jump Around!”

[embedyt] https://youtu.be/uLfg_ZcRocA[/embedyt]

Danny Green’in taaaa 2009 senesinde kolejde yapmaya başladığı ve ara sıra hala maçlardan önce uyguladığı bir ritüel bu. Söylediğine göre dansı House of Pains adlı diziden alıp, kendinden bazı unsurlar da katmış. Listemizdeki bazı ritüellerin aksine, dosta güven düşmana korku SALMAYAN bir ritüel.

Steve Kerr ve Toni Kukoç – Akşam Yemeği

https://twitter.com/backcourtv/status/1217542182791524358?s=21

Öncelikle bu ritüelin, her maçtan önce bir takım arkadaşı ile baş başa yemek yemek olması bir tek bana mı garip geliyor? MERHABAAAA! Neyse. Konumuza geri dönmek gerekirse, Bulls yıllarında takım arkadaşı olan Kerr ve Kukoç, çoğu maç gününden evvelki akşam, menüsünde meze, makarna, tavuk, tiramisu, kırmızı şarap ve espresso olan bir akşam yemeği yerlermiş. Makalemizi okuyacak olan binlerce kişinin hep bir ağızdan NEDEN dediğini duyar gibiyim.

Rajon Rondo – 4 Top

[embedyt] https://youtu.be/xTM1SkBgj70[/embedyt]

Şu sıralar Lakers ile ilk önce ölüp, sonra yeniden doğmuş gibi bir performans sergileyen Rajon Rondo’nun Celtics yıllarında uyguladığı, tam kendine yakışan bir ritüel vardı. Kucağına 4 top alan Rondo, bunlardan ilkinde Garnett’a bir alet oop pası, ikincisinde Pierce’a bir bounce pass, üçüncüsünde topu 24 saniye’den sektirip Jeff Green’e yolladığı bir pas atar, dördüncü topu da şut olarak kullanırdı. Bu ritüelde ismi açıklamayıp ritüeli açıklasak dahi, kuvvetle muhtemel sizin aklınıza gelecek ilk ve tek isim Rondo olacaktır. O kadar Rondo bir ritüel.

Kevin Garnett – Potaya Toslama

[embedyt] https://youtu.be/-8wJjEfnnPM[/embedyt]

Garnett NBA’deki tüm hırsın tek bir noktada toplanıp vücut bulmuş hali belki de. Dolayısıyla onun maç öncesi ritüelinin de öyle eğlenceli, neşeli vs. olmasını beklemek pek mantıklı olmazdı. Garnett her maçtan önce kafasını, potaların yere bağlandığı kirişlerin etrafındaki sünger kısma bir kaç defa, oldukça sert bir şekilde kafasını vurarak “motive olurdu”. Motivasyon falan iyi, güzel de; o hafif kafa içi travma ile maça başlamak mantıklı bir hareket mi? Sanırım konu KG ise, cevap evet.

Stephen Curry – Maç Öncesi Koşu

[embedyt] https://youtu.be/DKzCILBLgfs[/embedyt]

Ligin tarihin en iyi şutörü Curry’nin, maç öncesi tünel önünden şut attığı ritüelini artık 2 yaşındaki kızım dahi bildiği için bu işin bir garipliği kalmadı. Pek kimsenin bilmediği bir ritüelde ise Curry, oyuncuların maça çıkış yaptığı tünelde adeta 100 metre sprinterleri gibi koşuyor. Tam olarak neye hizmet ettiği belli olmasa da Curry gibi muazzam bir şutörü iyi hissettiriyorsa, itiraz edebileceğimiz bir şey değil.

Monta Ellis – El Ağdası

[embedyt] https://youtu.be/xlrBN5lMhhg[/embedyt]

Geldik listenin en garip ikinci ritüeline. Yaşadığı parmak sakatlığından sonra yapmaya başladığı ve “şut atarken kendisini çok daha iyi hissettirdiğini” söylediği bir ritüelde Ellis, ilk önce tüm elini sıcak ağda dolu bir kabın içine sokuyor, sonrasında da soğuyan ağdayı zevkle soyuyordu. Ağdanın, yapıldığında iyi hissettirdiği tüm onca yer arasında Monta Ellis’in eli, yüz yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek bir yer.

Jason Terry – Saymakla Bitmiyor!

[embedyt] https://youtu.be/DI8xCO3h7uQ[/embedyt]

Tüm NBA oyuncuları arasında, maç öncesi ritüelleri en fazla abartan oyuncu, bildiğimiz kadarı ile Jason Terry. Mavericks ile kazandığı şampiyonluk ve LeBron’un, kendisi üzerinden vurduğu dev smaç ile bilinen Terry’nin bir kaç tane acayip ritüeli mevcut. Bunlardan bir kaçı olarak; her maçtan önce mutlaka tavuk yemek, babası giydiği için dize kadar çorap giymek, maça kesinlikle saç bandı olmadan çıkmamak sayılabilir. Gel gelelim tüm bunların ötesinde Terry’nin bir maç öncesi gecesi ritüeli var ki, listemizin geri kalanını tabiri caizse “donunda sallar”. Terry, kariyeri boyunca her maç gecesi uyumadan evvel, ertesi gün oynayacakları rakip takımın maç şortunu giyer, öyle uyurmuş. İşte bu ritüele bir mantık bulabilen takipçimize tam 100 bin “vay anasını!” hediye ediyoruz. WTF, Jason, WTF?!

NBA oyuncularının sizden bizden çok farkı olmadığına, başarılı olmak için ilk şartlarının kendilerini rahat ve mutlu hissettirecek ritüeller olduğuna hep birlikte şahitlik ettik. Olur da aklınıza başka garip ve eğlenceli ritüeller gelirse, gelin bizimle yorumlarda paylaşın, birlikte şaşıralım. Ritüeliniz vardır ya da yoktur, kendinizi iyi hissettirecek günler yaşamanız dileği ile. Kendinize iyi bakın!

 • Diğer Yazıları
Yazar Hakkında
Her Şey NBA’de haftalık köşe yazıları yazan Emre, Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olmasına rağmen, şu anda İzmir’de Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışıyor. Evli ve bir kız çocuğu babası. 90’ların başında babasının kucağında uyuklayarak izlediği All-Star maçlarından beri NBA kültürünün takipçisi.
  GOAT Kim? Michael Jordan vs LeBron James
  En Şaşırtıcı Maç Öncesi Ritüelleri “Yapmazsam inanılmaz kötü hissederim, işlerim hayatta rast gitmez” dediğiniz takıntılarınız illa ki vardır. Kendimden örnek vereyim: Çayı karıştırdıktan sonra çay kaşığını bardağa 3, 9, 27, 81… şeklinde giden sayılarla vurmazsam çayımı içemem. Seyahatlerimde, varacağım yerde yatağa uzana kadar yemek yemem. Evden çıkarken mutlaka, sırasıyla sağ bacağıma, sol bacağıma ve sağ […]
  Space Jam: A New Legacy – LeBron İle Olmuş Mu?
  En Şaşırtıcı Maç Öncesi Ritüelleri “Yapmazsam inanılmaz kötü hissederim, işlerim hayatta rast gitmez” dediğiniz takıntılarınız illa ki vardır. Kendimden örnek vereyim: Çayı karıştırdıktan sonra çay kaşığını bardağa 3, 9, 27, 81… şeklinde giden sayılarla vurmazsam çayımı içemem. Seyahatlerimde, varacağım yerde yatağa uzana kadar yemek yemem. Evden çıkarken mutlaka, sırasıyla sağ bacağıma, sol bacağıma ve sağ […]
  Sıcağı Sıcağına: Kemba Walker Takası
  En Şaşırtıcı Maç Öncesi Ritüelleri “Yapmazsam inanılmaz kötü hissederim, işlerim hayatta rast gitmez” dediğiniz takıntılarınız illa ki vardır. Kendimden örnek vereyim: Çayı karıştırdıktan sonra çay kaşığını bardağa 3, 9, 27, 81… şeklinde giden sayılarla vurmazsam çayımı içemem. Seyahatlerimde, varacağım yerde yatağa uzana kadar yemek yemem. Evden çıkarken mutlaka, sırasıyla sağ bacağıma, sol bacağıma ve sağ […]
  Survivor 2021: Playoff’larda Hayatta Kalma Savaşı
  En Şaşırtıcı Maç Öncesi Ritüelleri “Yapmazsam inanılmaz kötü hissederim, işlerim hayatta rast gitmez” dediğiniz takıntılarınız illa ki vardır. Kendimden örnek vereyim: Çayı karıştırdıktan sonra çay kaşığını bardağa 3, 9, 27, 81… şeklinde giden sayılarla vurmazsam çayımı içemem. Seyahatlerimde, varacağım yerde yatağa uzana kadar yemek yemem. Evden çıkarken mutlaka, sırasıyla sağ bacağıma, sol bacağıma ve sağ […]

What do you think?