in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM YORUMSUZYORUMSUZ YOK ARTIK!YOK ARTIK!

Yıllarca Tek Bir Geminin Kaptanlığını Yapmış Efsaneler!

Herkese nasip olmaz

Sadık Efsaneler!

Merhabalar! Bildiğiniz üzere son yıllarda NBA’de takım tercihleri konusunda bambaşka bir durum söz konusu. Eski yıllarda takımlarının süper yıldızları olan bazı oyuncular takımlarının başarılı veya başarısız olduğu dönemleri gözetmeksizin hiçbir zaman gemiyi terk eden kaptan olmadılar. Bu durum günümüz NBA’si için geçerli bir önerme değil, çünkü artık bir çok yıldız oyuncu göz kırpmadan kolayca takım değiştirebiliyorlar. Gerek Lebron James’te gerekse Kevin Durant’in takımlarını değiştirdikleri kararları verdikleri zamanları iyi hatırlıyorsunuzdur. Bu yazımızda gemilerini hiçbir zaman terk etmeyen kaptanları hep beraber tekrardan hatırlayalım!

Bill Russell

Celtics tarihinin belki de en müthiş kariyerine sahip olan oyuncusudur Bill. Oynadığı dönemde her ne kadar lig 10 takımlı oynanıyor olsa da, Celtics’i Celtics yapan bir numaralı efsanedir. Oynadığı 13 sezon boyunca takımına 9 şampiyonluk kazandırmayı başarmasının yanında oyuncu-koç olarak görev aldığı dönemde ise 2 şampiyonluk kazanarak, toplamda 11 şampiyonluk ile akıl alması güç bir başarıya imza atmayı başarmıştır. Wilt Chamberlain ile aynı dönemde oynamış olması ve birbirileriyle rekabet içerisinde yer alması dönemin bir başka ayrı güzelliğiydi. Bill, hiçbir zaman Celtics’ten gitmeyi düşünmemesinin yanı sıra kendisi de birçok Hall of Fame oyuncuyu Celtics takımına getirmeyi başarmıştı.

Elgin Baylor

Baylor’un yeri Lakers tarihinde bir ayrıdır. Takım Minneapolis’teyken NBA Draftı’nda 1.sıra seçimi olarak takıma katılan Baylor, 14 yıl boyunca Lakers’ı hiçbir zaman terk etmeyi düşünmedi. O dönem ligde Celtics fırtınası hakimdi. Celtics hemen hemen her sezon şampiyonlukları kapıyor, Baylor ise Celtics’e karşı oynadığı 8 finali de kaybediyordu. Kariyerinde oynadığı 9. finali New York Knicks’e karşı kaybeden Baylor pes edip şampiyonluklar kazanma uğruna Lakers’ı hiçbir zaman bırakmadı. 10 kez All-NBA takımına seçilen ve 11 kez All-Star seçilen bu efsane ismin belki de en büyük talihsizliği 1971-1972 sezonunda 37 yaşına gelmişken ağır sakatlığı yüzünden sadece 9 maç oynadığı sezonda emekliliğini açıkladıktan sonra Lakers’ın o sezon Jerry West ve Wilt Chamberlain ile şampiyonluk kupasını kaldırmasıydı. Baylor, Lakers tarihinin nadir şampiyonluk yaşayamayan ender isimlerinden biri olarak kariyerini tamamladı.

Jerry West

NBA logosunda yer alan unutulmaz bir efsanedir Jerry West. 1960 NBA Draftı’nda 2.sıradan Lakers tarafından seçilen West, kariyerinin daha ilk sezonunda müthiş bir skorer olacağını herkese göstermişti. Kariyerini 27.0 sayı, 6.7 asist, 5.8 ribaund ortalamalarıyla tamamlayan West, kariyeri boyunca sayısız başarılara imza attı ve kısa sürede Lakers’ın simge isimlerinden biri olmayı başardı. 1972 yılındaki şampiyonluğun baş aktörlerinden biri olan West, ayrıca NBA tarihinde kaybettiği halde Finaller MVP’si ödülünü kazanan tarihteki ilk ve tek oyuncu oldu. Lakers’ta tam tamına 14 sezon geçirdikten sonra emekliliğini açıklayan West’in kariyeri bittiğinde adı NBA’in en şöhretli oyuncular arasında çoktan yer almıştı.

Magic Johnson

Gelelim 80’li yıllara! 80’li yıllar basketbolun yapı taşıdır. Artık eski ve tamamen uzunlara dayalı olan basketbol, yavaşça daha kolektifleşmeye başladı. Bunun gerçekleşmesindeki en büyük etken Larry Bird ile birlikte Magic Johnson olmuştu. 80’li yıllara gelmeden Lakers tekrardan yükselişe geçmeyi hedefliyordu. Bunu başarmadaki ilk adımı 1979 NBA Draft’ında Magic Johnson’u 1.sırada seçerek yakaladılar. 2.08 boyuyla o döneme kadar NBA tarihinde 2 metrenin üzerinde bir point guard’ın olmadığı ortamda herkesin çok farklı bir düşüncesinin oluşmasına yol açtı. Kareem Abdul-Jabbar ile birlikte müthiş bir ikili olan Magic, müthiş oyun kurma ve pas yeteneği ile birlikte ekranları ve seyircileri büyülemeyi başarmıştı. Bu yüzden kendisine ”Magic” unvanı verilmiştir. 4 kez asist kralı olan Magic, point guard kavramını tamamen değiştirmeyi başarmış ve bu başarısının ödülünü 5 NBA şampiyonluğu ile taçlandırmıştır. Lakers tarihinin belki de en iyi oyuncusu olan Magic, Lakers’ta oynadığı 13 sezonda 19.5 sayı, 11.2 asist kariyer ortalamasını tutturdu. Bunun yanında 3 MVP ödülü, 10 kez All-NBA takımına seçilen Magic Johnson, kariyerinin zirvesindeyken 31 yaşındayken sağlık kontrolleri sırasında HIV virüsüne yakalandığı tespit edildiği zaman basketbol kariyerini herkesi şok edecek bir şekilde erken bırakmak zorunda kaldı. Sağlık sorunları yaşamamış olsaydı kariyeri belki de Lakers tarihinde bambaşka bir yerde olabilirdi. Buna rağmen Lakers’ı hiçbir zaman bırakmadı. Bunun yanı sıra Lakers efsanelerinin en önde gelen isimlerinden biri olmayı başardı.

John Stockton

Stockton, Jazz tarihinin en önemli oyuncularından birisi olmayı sağlayan faktörlerinden birisi de 19 sezon boyunca Jazz formasını terletmesidir. Kariyerinin ilk yıllarında bu kadar efsane bir oyuncu olacağının sinyallerini vermese de, kariyeri birden bire yükselişe geçti. Akıl almaz asist ortalamalarıyla oynayan Stockton, tam tamına 9 sezon üst üste asist kralı olmayı başardı. Bunun yanında savunmada da iyi bir kısa olmayı başaran Jazz efsanesinin kariyerinin belki de en şanssız noktası Michael Jordan ile aynı dönemde oynamalarıydı. 19 yıl formasını terlettiği Jazz takımına şampiyonluk kazandıramayan Stockton, Karl Malone ile birlikte müthiş bir ikili olarak 1997 ve 1998 yılında iki kez NBA finaline çıkmayı başardılar. Maalesef iki finalde de Jordan’a boyun eğen Stockton ve Jazz, en çok istediği arzusunu gerçekleştirememiş oldu. Diğer takım arkadaşı Karl Malone için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

Reggie Miller

Pacers denildiği zaman herkesin aklına şüphesiz Reggie Miller gelir. Aynı zamanda NBA tarihinin en iyi şutörlerinden biri olan Miller’ın, Pacers taraftarlarıyla olan bağı çok ayrıdır. Miller, 90’lı yıllarda Pacers takımını iddialı bir takım konumuna getirmeyi başaran isim oldu. Jordan’ın Bulls’una karşı oynadığı efsane playoff serileri o dönemin unutulmaz anlarından birisi olmuştur. New York Knicks serisinde 8 saniyede bulduğu 8 sayıyla NBA tarihine geçen maç kariyerinin en unutulmaz anlarından bir başkasıdır. Tabi ki de zalim majestelerinin bulunduğu o dönemde gerek Pacers olsun gerek diğer doğu takımları için kazanmaları için şansları yoktu. Buna rağmen Miller her zaman Pacers takımına ve taraftarına sadık kaldı. 2000 yılında Pacers’ı NBA finaline yükseltmeyi başardı, fakat Lakers’a kaybetti. Kariyerinde hiç şampiyonluk kazanmasa da gemiyi terk etmeyen en unutulmaz efsanelerden biri olmayı başardı. Kariyerini 2005 playoff’larında Pistons karşısında elendiği son veda maçı Pacers taraftarlarının hafızalarından hiç çıkmamıştır.

Tim Duncan

Nasıl Celtics’i Celtics yapan efsane Bill Russell ise, Tim Duncan’da Spurs efsanesinin var olmasındaki efsanedir. 1997 NBA Draft’ında 1.sıradan seçilen Duncan, daha ilk yıllarında winner bir oyuncu olacağını herkese gösterdi. Takım oyunu ve disipliniyle ön plana çıkan Duncan, daha çaylak yılında All-NBA takımına seçilmeyi başardı.Daha 2. sezonunda ise NBA şampiyonluğu kupasını ve finaller MVP’si ödülünü havaya kaldırıyordu. Kariyeri boyunca sürekli playoff’larda yer alan Duncan, NBA tarihinin en büyük winner oyunculardan birisi oldu. 2 kez MVP, 3 kez finaller MVP’si ve 5 şampiyonluk yaşayan efsane Spurs tarihinde adını altın harflerle yazdırdı. 19 yıl boyunca Spurs formasını terleten Tim Duncan, kendi istediği gibi kariyerini başladığı yerde bitirdi.

Kobe Bryant

Henüz 17 yaşında bir çocukken 1996 NBA Draft’ında Charlotte Hornets tarafından seçilip, Vlade Divac ile takas edilen bu çocuğu o dönem kimse NBA tarihinin ne iyi skorerlerinden biri olacağını kimse düşünmezdi. Takas edildiğinin öğrenen Divac’ın ”Beni bir çocukla takas ettiler.” sözü yıllar sonra bir takasın bir takımın tarihini tamamen değiştirebileceğini gösterdi. Shaq’ın antremanlarda Kobe’nin sabahın erken vaktinde gelip en iyisi olmak için çalıştığını anlatmasıyla Shaq’ın o dönem Kobe’nin kariyerinin gidişatını tahmin eden nadir insanlardan biri olduğunu ortaya koyuyor. Lakers’ın 2000-2002 yılları arasında kazandığı 3 şampiyonlukta da her ne kadar Shaq’ın gölgesinde kaldığını düşünen kişiler çoğunlukta olsa da, müthiş playoff performansları sergileyip Lakers’ın şampiyonluklara uzanmasına müthiş katkılar sağladı. Shaq ile daha sonra kavga etmesiyle o dönem takımdan gitmesi kesin gözüyle bakılan Kobe yerine takımı terk eden isim Shaq oldu. Daha sonra 2007 yılında az kalsın Chicago’ya takaslanması durumunu da göz önüne alırsak Lakers’tan gitmesi ve gemiyi terk etmesi gereken oyuncu, kariyerinin 20 sezonunu tek bir takımda bitirmeyi başardı. Bunun sonucu olarak 1 MVP ödülü, 18 kez All-Star, 2 kez sayı kralı ve 5 şampiyonlukla Lakers kariyerini sonlandırdı ve adını NBA tarihine altın harflerle yazdırdı.

Dirk Nowitzki

NBA’in belki de gelmiş geçmiş en iyi Avrupalısı olan Dirk Nowitzki’nin kariyeri, Almanya’nın ikinci lig takımında basketbol oynarken başladı. Alman ikinci lig oyuncusuyken NBA Draftı’na giren efsane oyuncu, Mavericks gözlemcilerinin gözüne girmeyi başardı ve 1998 NBA Draftı’nda Mavericks tarafından seçildi. Kendisine has şut stili ile bir yenilik getiren Alman efsane, ligin en iyi şutör isimlerinden biri olarak Mavericks’i ayrı bir boyuta taşımayı başardı. Tam tamına 21 sezon Dallas Mavericks formasını terleterek takımı için sayısız başarılara imza attı. 2007 yılında MVP seçilerek bu ödülü alan ilk Avrupalı olan Dirk, 2006 yılında ilk kez NBA finali oynadı. Uzun süre Mavericks’i iddialı bir konumda tutan efsane isim ,takımı için en çok kazandırmayı istediği şampiyonluğu 2011 yılında Heat karşısında kazanarak mutlu sona ulaşmayı başardı. Uzun yıllar şampiyonluk kazanamasa da hiçbir zaman Dallas’ı bırakmadı.

Tabi ki oyuncuların tercihleri hiçbir zaman tartışma konusu olmamalı. NBA kanunları içerisinde herhangi bir oyuncu istediği bir takımı tercih etme hakkına sahip. Ancak buna gerek duymadan takımında mutlu son yaşayan isimleri de görünce eski isimlere saygı daha fazla oluyor. Hoşça kalın!

Sizce bu isimler içerisinde en efsanevi kariyere hangisi sahip oldu ?

What do you think?