LeBron James Efsanesi! - Görsel: Her Şey NBA
in

BEĞENDİMBEĞENDİM TERTEMİZTERTEMİZ YOK ARTIK!YOK ARTIK! HAHAHAHA YORUMSUZYORUMSUZ SİNİRLİYİMSİNİRLİYİM

Yok Artık! LeBron James ve Kırmak Üzere Olduğu Rekorlar!

Kral James’in Kırmak Üzere Olduğu Rekorlar

Rekorlarla LeBron James

Lige geldiği ilk günden bu yana baskınlığını koydu. Genç yaşta usta isimlerle karşı karşıya geldi. “En Genç…” rekorlarının hepsini kırdı. Bütün bunları yaparken basketbol sahası dışında da harika işlere imza attı. Okul kurdu, bağışlar yaptı, mazlumu her zaman savundu. Yine de nefrete maruz kaldı. 2000’lerin sonunda Kobe Bryant ile aralarındaki rekabet, izlemesi en keyifli olaylardan biriydi. Saha dışı sıkı dost, saha içinde ezeli rakip olan Mamba ve Kral, bize harika oyunlar izletti. Sayısız rekorlar kırdı, NBA camiasına adını kazıdı. Yaşının ilerlemesi, kırılacak rekorların bittiği anlamına gelmiyordu. Biz de bu makalede tam olarak bunu ele alacağız. 36 yaşındaki LeBron James’in kırmak üzere olduğu, kıracağını düşündüğümüz rekorları ele alacağız. O zaman başlayalım.

En Yaşlı MVP Olmak

MVP ödülünün ne olduğunu hepiniz biliyorsunuzdur. Yine de kısaca bahsedelim. MVP, yani Most Valuable Player. Türkçeye çevirdiğimizde, En Değerli Oyuncu olan bu ödül, sezon içerisinde en iyi bireysel performansı veren ve bununla birlikte takımını en üst düzeye çıkaran oyuncuya verilir. Geçmişte çok iyi sezon geçirip bu ödülü alamayan isimleri de gördük, dolayısıyla bu ödülde takım başarısı da oldukça etkili. Ancak altını çizmekte fayda var, bu ödül sadece “sezon içerisinde” geçerli, playoff’lar bu tartışmaya dahil değil.

Başlığımıza dönecek olursak, taraftarlarına ve birçok NBA izleyicisine göre James’in dörtten fazla MVP ödülü olmalıydı. Sizce de öyle mi? 36 yaşına geldi ve hala MVP tartışması içerisinde olması, onun ne kadar yüce bir oyuncu olduğunu gösteriyor. NBA tarihinde En İleri Yaşta MVP olan isim Karl Malone’dur. 35 yaşında MVP olan Malone; o sezon 23.8 sayı, 9.4 ribaunt, 4.1 asist, 1.3 top çalma ve 0.6 blok ortalamalarını tutturdu. 36 yaşındaki LeBron James ise bu sezon; 25.8 sayı, 8.1 ribaunt, 8 asist, 1.1 top çalma ve 0.6 blok ortalamalarıyla oynuyor. Lakers ise güncel listede Batı Konferansı’nda 2. Sırada yer alıyor. Daha önce de okuduğunuz MVP yazılarımız gibi, LeBron’un en sıkı rakipleri Embiid, Lillard ve Curry. Embiid’in sakatlığı LeBron’un yolunu açsa da, çok geçmeden kendisi de sakatlandı. Dönüşü net olmayan bu sakatlık, LeBron’u sezonun kalanı için yavaşlattı. MVP ödülü bu sene de başkasının olabilir, ancak LeBron her sene elinden geleni ardına koyacak. Kraldan şüphemiz yok. Dolayısıyla emekli olmadan bir kez daha MVP olabilirse, NBA tarihinde en ileri yaşta MVP olmuş oyuncu olarak tarihe geçecek. Sizce yapabilir mi? Yoksa emeklilik günleri yakın mı?

En Yaşlı Finallerin MVP’si

Hazır MVP demişken, bir de Finallerin MVP’si konusunu ele alalım. LeBron James tarihte tam 10 kez finallere çıktı. 10 kez çıktığı final arenasından 4 kez şampiyonluk ile dönebildi. Bu 4 şampiyonluğun da MVP’si LeBron James’ti. Yani LeBron James tam 4 kez Finallerin MVP’si seçildi. İlk Finallerin MVP’si ödülünü 2012’de aldı. Sonuncusunu ise geçtiğimiz sezon, 35 yaşında iken aldı. Tarihte bu ödülü alan en yaşlı isim, 38 yaş ile, Kareem Abdul-Jabbar. LeBron James eğer 38 yıl 55 gün veyahut daha yaşlı bir şekilde Finallerin MVP’sini alabilirse, bu dalda da rekor kırmış olacak. Yıllanan şarap gibi oyun tarzı gittikçe güzelleşen James, son zamanlarda “takımını oynatmaya yönelik” bir oyun tarzı sergiliyor. Gerektiği takdirde lider oluyor, gerektiğinde skorer, gerektiğinde oyun kurucu rolünü üstleniyor. Temposunu bir süre daha bu kademede tuttuğu takdirde, LeBron James “Tarihte Finallerin MVP’sini Alan En Yaşlı İsim” olabilir.

Tarihte En Fazla Kez All-Star Olmak

Türkçeye çevirdiğimizde kulağa tuhaf gelen “En Fazla Kez All-Star Olmak” tanımı, “Most All-Star Appearances” kavramından geliyor. Çaylak sezonu hariç her sezon All-Star olan LeBron James, güncel sayı ile 17 kez All-Star seçildi. Bu rekoru kırmasına sadece 3 sezon kaldı. Yaşı her ne kadar ilerlese de, oğlu ile ligde bulunmak istediğini ve vücudunun yettiği kadar oynamak istediğini belirten James, bu rekoru kırabilir. En fazla All-Star olan isim ise 19 kez seçilen Kareem Abdul-Jabbar. 2. Sırada 18 kez seçilen Kobe Bryant varken, 3. Sırada da 17 kez seçilen Kral James bulunuyor. Aktif oyuncular arasında LeBron’un en sıkı takipçisi, 11 kez All-Star seçilen Kevin Durant var.

Baba – Oğul Aynı Ligde

Bu lig daha önce defalarca “Baba – Oğul” ikilisini gördü. En popüler ikilileri sayacak olursak; Joe – Kobe Bryant, Dell – Steph, Seth Curry, Melvin – Devin Booker, Bill – Luke Walton, Manute – Bol Bol, Mychal – Klay Thompson ve Doc – Austin Rivers gibi ikilileri sayabiliriz. Ancak bu ikililerden hiçbiri aynı anda ligde bulunmadı. Babalarının dönemleri farklı, oğulların dönemi farklı oldu. Babalar NBA oyuncusuyken, oğullar daha küçücüktü. Bu alt başlığımızın da olayı burda başlıyor. LeBron’un oğlu LeBron James Jr. daha bilinen ismiyle Bronny James, 16 yaşında. Oldukça yetenekli olan Bronny, NBA’e gelmeye çok yakın bir yaşta. LeBron, kendisi de dediği gibi “gittiği kadar” oynarsa, Bronny ile aynı sahayı paylaşabilir. Eğer LeBron en az 40 yaşına kadar oynarsa, Bronny ile aynı anda ligde yer alabilir. Bunu yaparak da, tarihte bir ilki yaparak rekor kırabilir.

Tarihte En Fazla Sayı Kaydeden Oyuncu

Rekorların en büyüğüne geldik. 36 yaşındaki LeBron James, kariyer genişliğinde 27 sayı ortalamasına sahip. Şu anda +35.000 sayısı bulunuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu sezon 25.8 sayı ortalamasına sahip. Tüm zamanlarda, tarihte en fazla sayı kaydeden oyuncu, bu makalede iki kez ismini andığımız Kareem Abdul-Jabbar. KAJ, kariyerini 38.387 sayı ile bitirdi. Güncel listeyi ele aldığımızda, LeBron’un KAJ’ı geçmesi için kaydetmesi gereken sayı 3.114. Hala yaşlılık etkisi göstermeyen Bron’un bu rekoru geçeceğini düşünüyoruz. Tarihte en fazla sayı atan oyuncu olması, onun kariyerindeki en büyük hedeflerden biri. Skorer bir oyun tarzı olmamasına rağmen böyle bir başarıyı elde etmek, oldukça görkemli bir olay. Dileriz ki LeBron, bu makalede bahsettiğimiz her şeyi başarabilir. Kimilerine göre Tarihin En İyi Oyuncusu olmasının, belli bir sebebi var. Bu lig, bir LeBron James daha göremeyebilir. O hala oynuyorken onu desteklemeli ve oynadığı basketboldan keyif almaya bakmalıyız

What do you think?